×
خانه » دسته‌بندی نشده » مدارک حرفه ای بین المللی مالی و حسابداری
03 آگوست 2022

مدارک حرفه ای بین المللی مالی و حسابداری

گواهی نامه های معتبر حسابداری

دریافت گواهینامه حسابداری  معتبر حرفه ای و بین المللی می تواند به شما کمک کند شغل مناسبی را در همان رشته پیدا کنید (در کشورهای پیشرفته و خارجی) ، فرصت های شغلی خود را افزایش دهید و برای خود و شرکت تان نیز اعتبار حرفه ای کسب کنید. مدیران منابع انسانی و مشتریان آینده نگر زمان، پول و تلاش مورد نیاز برای دریافت گواهینامه را به عنوان یک امنتیاز برای شما محسوب می کنند. یک گواهینامه شناخته شده جهانی اغلب می تواند به عنوان یک گزینه مناسب برای انتخاب بین دو متقاضی شغل واجد شرایط ، ملاک عمل قراردهند.

اخذ گواهینامه حسابداری همچنین می تواند حقوق، پاداش و شانس ارتقاء شغلی شما را افزایش دهد. برای کارفرمایان متقاضی برای استخدام حسابداری، چند انتخاب وجود دارد که به طور گسترده توسط جوامع تجاری، مالی و حسابداری شناخته شده است.

گواهینامه های حسابداری درجه یک

حسابدار رسمی (CPA)

اگر به دنبال پیشرفت خود در حرفه حسابداری خود هستید، باید گواهینامه حسابدار رسمی(CPA) را کسب کنید. دارندگان گواهی CPA در تخصص هایی مانند حسابرسی، بازرسی، امور مالیاتی و حسابداری قانونی، بررسی و حسابرسی تقلب، حسابرسی سیستم های فناوری اطلاعات، مدیریت ریسک و ارزیابی واحد تجاری و غیره کار می کنند. مدیران در استخدام افرادی که CPA را نداشته باشند با سوالات متعدد و مختلف سعی خواهند کرد که سابقه و سطح شایستگی متقاضی استخدام حسابداری را زیر سوال ببرند.  متخصصی با گواهی CPA به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از قوانین ، مقررات و استانداردها پیروی کنند، ریسک را کاهش دهند و عملکردها را ارزشیابی و ارزیابی کنند، فرآیندها را بهبود بخشند، و مکانیسم‌هایی برای گزارش‌دهی ایجاد کنند که به مدیریت اجازه می‌دهد تصمیم‌های حیاتی بگیرد.

شرایط و استانداردهای اخذ مجوز CPA در ایالات های مختلف امریکا متفاوت هست ، اما معمولاً به ۱۵۰ ساعت آموزش حسابداری در یک کالج یا دانشگاه معتبر نیاز دارید. و در نهایت شما باید در آزمون CPA که توسط موسسه حسابداران رسمی  آمریکا (AICPA) اداره می شود، شرکت کنید. از آنجا که الزامات و شرایط در ایالت های مختلف ،  متفاوت است، بهتر است برای کسب اطلاعات جزئیات بیشتر از مشاوره های لازم استفاده کنید و یا با هیئت مدیره ایالتی مربوطه تماس بگیرید.

آزمون CPA چهار بخش دارد:

 • حسابرسی و  اظهارنظر نسبت به رعایت استانداردهای حسابداری
 • مفاهیم محیط کسب و کار و تجارت
 • حسابداری و گزارشگری مالی
 • اظهار نظر نسبت به رععیت قوانین و مقررات قانون تجارت

هر بخش آزمون از ۰ تا ۹۹ درجه بندی می شود و برای قبولی حداقل به ۷۵ امتیاز نیاز دارید. کسب این امتیاز ممکن است دشوار به نظر نرسد، چرا که به طور کلی کمتر از ۵۰٪  از شرکت کنندگان موفق به کسب امتیاز قبولی می شوند. سخت ترین بخش، حسابداری مالی و گزارشگری است، در حالی که ساده ترین بخش، محیط کسب و کار و مفاهیم مرتبط با قانون تجارت (امریکا) است.

برای مطالعه و موفقیت در آزمون دو ذوش وجود دارد . برخی معتقدند که از سخت ترین بخش (حسابداری و گزارشگری مالی) شروع کنید، در حالی که برخی دیگر می گویند شروع با ساده ترین بخش برای ایجاد حرکت و ایجاد اعتماد به نفس بهتر است.

حسابدار مدیریت خبره (CMA)

یک حسابدار مدیریت خبره یکی دیگر از گواهینامه های عالی است. بین صلاحیت های یک CPA و CMA همپوشانی وجود دارد، اما CPA ها ممکن است برای انطباق، حسابداری تراکنش ها، مالیات و کنترل ها مجهزتر باشند. حسابداران مدیریت خبره، همانطور که از نام نامش پیداست، به تحلیل مالی ، سنجش عملکرد سازمانی، بودجه بندی، ارزیابی استراتژیک و سرپرستی مداوم شرکت متمایل هستند. این آزمون توسط موسسه حسابداران مدیریت (IMA) برگزار می شود.۵

این آزمون به دو بخش تقسیم می شود که شامل ۱۲ شایستگی می شود:

برای به دست آوردن CMA، شما نیاز دارید:

 • عضویت در IMA
 • مدرک کارشناسی
 • برای قبولی در هر دو بخش آزمون CMA
 • دو سال سابقه حسابداری مدیریت یا مدیریت مالی
 • برای پیروی از بیانیه عملکرد حرفه ای اخلاقی IMA67

یافتن گواهینامه حسابداری مناسب

 

گواهینامه های مفید حسابداری شغلی/صنعتی

تعداد زیادی نامگذاری حسابداری وجود دارد – فقط بدانید که همه آنها به یک اندازه درک نمی شوند یا با آنها برخورد نمی شود. مدیران، مدیران اجرایی و مشتریان بالقوه هنوز هم بیشتر ارزش و اعتبار را به CPA سنتی می دهند. با این حال، گواهینامه های ویژه ای وجود دارد که برای مشاغل و نقش های خاص صنعت مناسب است.

این شامل:

برای کسب هر یک از گواهینامه های فوق شرایط مختلفی وجود دارد. این الزامات احتمالاً به اندازه کسب یک CPA یا CMA فشرده، وقت گیر و درگیر نخواهد بود.

اگر می خواهید جایگاه خود را ارتقا دهید، ابتدا باید زمان و تلاش خود را برای دریافت CPA خود صرف کنید. بسته به شغل یا تمرکز صنعت خود، می‌توانید آن نام را با یکی از گواهی‌های فوق افزایش دهید. به عنوان مثال، کسانی که مایل به کسب CISA هستند، به شدت با سیستم های اطلاعاتی حسابداری و فناوری اطلاعات درگیر هستند. اگر کار شما شامل کشف تراکنش های تقلبی است، CFE می تواند به شما کمک کند تا درک خود را از این زمینه ارتقا دهید. همانطور که گفته شد، هیچ جایگزینی برای CPA وجود ندارد.

 

سایر گواهینامه های حسابداری

تعدادی گواهینامه اضافی برای انتخاب وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • حرفه ای حقوق و دستمزد ( CPP )
 • گواهی حقوق و دستمزد اساسی (FPC)
 • حسابدار بازرگانی معتبر
 • بازرس مالی معتبر (AFE)
 • مشاور مالیاتی معتبر (ATA)
 • تهیه کننده مالیاتی معتبر (ATP)
 • حسابدار رسمی رسمی (CPB)
 • حسابرس خدمات مالی خبره (CFSA)
 • حسابدار رسمی قانونی (CRFAC)
 • حسابرس محیط زیست حرفه ای (CPEA)
 • حسابرس کیفیت خبره (CQA)
 • حسابدار رسمی رسمی قانونی (FCPA)

 

خط پایین 

امور مالی و حسابداری شرکت یک زمینه رقابتی است. اکثر حسابدارانی که برای یکی از چهار شرکت بزرگ حسابداری کار می کنند، اگر CPA را دریافت نکنند، زودتر به یک سطح شغلی دست می یابند. وقتی یک شرکت حسابداری برای یک پروژه مشاوره یا مشتری مناقصه می‌دهد (و بیش از ۲۰۰ دلار در ساعت برای وقت یک همکار نسبتاً بی‌تجربه درخواست می‌کند)، چرا یک مشتری بالقوه باید این نوع پول نقد را به این شرکت خاص بپردازد اگر پروژه با افراد متخصص برون‌سپاری شده باشد. که CPA نیستند؟

یک شرکت حسابداری رقیب می تواند وارد شود و با قول دادن به کارکنان پروژه با چندین CPA، قرارداد را برنده شود. واقعیت این است که اعداد و ارقام معمولاً یک سرویس کالایی است. مگر اینکه بینش و روابط غیرعادی در یک شغل یا صنعت خاص داشته باشید، بهتر است گواهینامه های حسابداری را برای بهبود ایستگاه خود کسب کنید.

fanoos

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *